|
20.03.'02, Honza Beránek, Turistické informace |
počet přístupů: 3492 |
Toulky historií města Volyně |
Z náměstí, které již známe se můžeme vydat severozápadním směrem...
Z náměstí, které již známe se můžeme vydat severozápadním směrem - ulicí Mistra Martina, která nám připomene významného volyňského rodáka. Vpravo mineme rodný dům A. M. Píši a o pár metrů dále hospodu U boty, kde žil významný geolog J. V. Želízko. Cestou do mírného kopce přijdeme k nejstarší části Volyně - Hradčanům. Zde si v některém z malých domků zřídil v minulém století svoji dílnu mladý puškař Sylvestr Krnka a vyráběl zbraně pro dvě národní gardy. Ve svých 23 letech vystoupil se svým vynálezem - ručnicí ručnicí nabíjenou poprvé na světě zezadu. Jeho vynález však doma v Rakousku nenašel uznání a pušky "krnkovky" byly vyráběny ve velkém množství pro černohorskou, ruskou, rumunskou a bulharskou armádu. Na místě, kde dnes stojí hasičská zbrojnice, stávala kdysi jedna z tří městských bran. Za městskými hradbami byla část vyhrazená židům a pod šibeničním vrchem u rybníka stála katovna.
Vrátíme-lis se vpravo úzkou cestou pár desítek metrů, přijdeme k domu č. p. 150, nejstaršímu dochovanému domu ve Volyni, který stával v blízkosti hradeb a dodnes na něm vidíme obranné prvky. Dochovala se nejen úzká střílnová okna, ale i patrový sklepní systém, jehož součástí byla studna a chodby propojené s dalšími domy údajně až do sklepení tvrze. Od něj se vrátíme zpět na cestu k Hradčanům a po schůdcích vpravo vystoupáme do historické části.
Vpravo se dostaneme ke křižovatce, která nás svou odbočkou přivede až ke vratům velmi dobře zachovalého židovského hřbitova. Zájemcům o prohlídku doporučujeme hřbitov obejít a v domku, který s ním sousedí, si vyžádat prohlídku. Dále severněji, již za rodinnými vilkami, začíná Děkanský vrch, jehož nejsevernější část je velmi zajímavou paleontologickou lokalitou. Nálezy je možno vidět v muzeu, které navštívíme, vrátíme-li se zpět na Hradčanskou ulici a sejdeme východním směrem dolů do města. Budovu tvrze, ve které muzeum sídlí, určitě nepřehlédneme. Zde po prohlídce nádvoří se zbytky věže můžeme projít expozice, které přibližují historii tvrze, paleontologické a archeologické nálezy z Volyňska, osídlení Volyňska od nejstaršího pravěku až po vznik města a dále národopisnou expozici představující lidový nábytek, dřevěné hračky a lidové zvyky Podlesí. Po celou sezónu se zde také střídají krátkodobé výstavy s výtvarnou, historickou a národopisnou tématikou. V sousedství tvrze je možno také vidět děkanský kostel Všech svatých a budovu děkanství. Obejdeme-li kostel, po schodech proti vchodu můžeme sejít k úzké uličce, která nás dovede opět na náměstí.
|
autor: Honza Beránek |
datum: 20.03.'02 |
Diskuse na téma: Toulky historií města Volyně
|
|
|
|