Škola v přírodě chátrá dál, další zájemce nezaplatil
Škola v přírodě ve Volyni bude k mání pravděpodobně za pakatel. Majiteli, kterým je Ústecký kraj, asi nezbude nic jiného, než obří areál prodat za minimální cenu, nebo dokonce darovat. Ani po třetí dražbě nemá objekt nového majitele a další aukce už nebude. Poslední vydražitel - podnikatel Zdeněk Fridrich z Kyjova, slibovaných dvaačtyřicet milionů korun nezaplatil. "Protože dražba byla zmařena již poněkolikáté, zvažujeme nyní další možnosti, jak s objektem naložit," řekla mluvčí Ústeckého kraje Romana Žatecká.
Ekonomové už po dražbě, kde se cena z vyvolávacích pěti milionů korun vyšplhala až na dvaačtyřicet, tvrdili, že tak přemrštěnou sumu nikdo nezaplatí, a kraj tak donutí k přímému prodeji. Úřad nyní o této variantě vážně uvažuje s tím, že areál prodá přímo pravděpodobně za vyvolávací cenu pět milionů korun, a nebo jej znovu nabídne volyňské radnici zdarma.
"Další dražba už rozhodně nebude a radní v polovině června rozhodnou o dalším způsobu prodeje," řekla dražitelka z mostecké společnosti Real Kapital Lenka Kokešová, které přijde jako jediné vysvětlení chování dražitelů, že chtějí přímý prodej."
Nedovedu si jinak vysvětlit, proč by skládali peníze, když by o areál neměli zájem," řekla Kokešová.
Majitel, kterým je Ústecký kraj, bude muset školu prodat za symbolickou cenu, nebo ji darovat. První dražby se nikdo za 15 milionů korun nezúčastnil, při druhé ji získal polský podnikatel Jerzy Bydlowski, který loni v říjnu tvrdil, že ve Volyni vznikne z chátrajícího objektu největší evropské centrum pro 840 postižených a týraných dětí a jeho megalomanský projekt přijede otevřít tajemník OSN Kofi Annan.
Podnikatel ale objekt nezaplatil a dražitelka z mostecké společnosti Real Kapital Lenka Kokešová začala tvrdit, že i deset milionů korun je za areál velká suma, a poprvé otevřeně hovořila o spekulaci, kdy chtějí dražitelé donutit krajský úřad k přímému prodeji. A to se nyní patrně podaří.
Bývalý krajský radní Ústeckého kraje Josef Benda, který ještě před půl rokem nechtěl o tvrzení, že dražitelé chtějí s majetkem spekulovat, ani slyšet. Nyní po třetí zmařené dražbě připouští, že tomu tak mohlo být.
"Je to čistě hypotetické a nikomu nelze dokázat, zda chce majetek opravdu koupit, nebo ne. Samozřejmě něco takového se stát může," řekl Benda, který věřil v honosný projekt polského podnikatele Bydlowského a v prosinci doporučoval, aby úřad převedl školu zdarma na volyňskou radnici.
Ani ta už ale nemá o zchátralou školu, kde je mimo jiné tělocvična, kotelna, jídelna, kino či sál, velký zájem. Starosta města Jan Pruner by sice dar od kraje přijal, ale například místostarosta Karel Uhlík by o něj už nestál.
"Nikdy jsme jej nechtěli využívat, ale třeba prodat. Nápadů, co s ním, je spousta, ale chybí nám peníze," řekl starosta města Pruner. Připravit areál k podnikání by podle propočtů Ústeckého kraje starých dva roky totiž přišlo minimálně na 150 milionů korun. Zdeněk Fridrich, který areál vydražil sice jako fyzická osoba, ale pro brněnskou firmu, není nyní k dostižení a mobilní telefon, který měl ještě v únoru na dražbě, nefunguje. "Doma není a vůbec nevím, kde je. Vím jen, že chtěl z půlky areálu udělat školu nebo učiliště a internát a zbytek pronajímat. Prý včas nestihl cenu zaplatit," řekla matka Zdeňka Fridricha Blažena.
Oba podnikatelé - jak Bydlowski, tak i Fridrich - přitom na zmaření dražby prodělali. Museli totiž zaplatit desetiprocentní jistinu z vyvolávací ceny - tedy půl milionu korun. Z nich se jim vrátila jen část, protože z části zaplatil krajský úřad dražbu, kvůli zmaření i další pořádanou, a zbytek jim vrátil. Kolik to bylo, nechce kraj sdělit.
"To je podle smlouvy, ale přijít mohli o desetinu i třeba polovinu jistiny," řekla dražitelka Kokešová.