Co je to vlastně pouť? Určitě ne multikulturní tržiště
Proč není slovo pouť odvozeno od slova kolotoč nebo stánek s perníkem, ale od slova putovat, což jste si mohli vyzkoušet i minulý víkend. Letošní poutní mše svatá se slavila v neděli 7. srpna v kostele Proměnění Páně na Malsičce. Před dalšími podrobnostmi ale přidávám ještě několik slov o tom, co vlastně pouť znamená.
Putování věřících na určitá posvátná místa má kořeny, které sahají hluboko do historie. Křesťanské poutě se váží většinou k místům významně spojeným s působením Ježíše Krista, jeho matky Marie nebo s některým světcem či světicí. Putování na svatá místa bývalo v životě našich předků významnou událostí. Putovalo se mnohdy i týdny nebo měsíce na vzdálená místa a s minimem osobního pohodlí, což je pro nás s dnešním způsobem života a cestování představa poměrně vzdálená. Pouť tak dávala člověku prostor pro přemýšlení o jeho vlastním životě, v nestandardních podmínkách tak říkajíc přišel na jiné myšlenky a z poutě se vracel duchovně očištěn a posílen. Putování v sobě mělo symboliku lidského života, mělo svůj počátek a jasný cíl - něco, o čem lidé mnohdy ani nechtějí přemýšlet. Stačí, když jdou alespoň po nějaké cestě, nemusí nikam vést, jen nesmí být moc náročná a klikatá...
Kromě slavných poutních míst typu Říma, Czenstochowe nebo Santiaga de Compostela, ale vznikla i řada lokálních míst, která byla něčím neobvyklá, připomínala nějakou významnou událost. Cesta k nim byla spojená s určitým sebezapřením a námahou. Lidé se na ni vydávali sami nebo ve skupinách a na konci putování slavili společnou bohoslužbu. Pouť se zpravidla slaví v den události nebo svátku světce, kterému je poutní místo zasvěceno. Takovým významným místem je ve volyňské farnosti kostel Proměnění Páně na Malsičce (putovat přes ulici do farního kostela by symbolicky možná také šlo, ale to zas není nic tak výjimečného :). Postupem času samozřejmě různí podnikavci správně odtušili, že se poutníci po posílení ducha také budou chtít posílit na těle a něco z poutě přinést svým blízkým. Podél poutních cest tak vyrostly řady stánků a různých atrakcí. Jen je škoda, že přehlušily to, co je podstatou poutě.
Svátek Proměnění Páně se v církvi slaví 6.srpna. Letos je nejbližší neděle, na kterou se svátek většinou přesouvá, hned 7.srpna. Ve Volyni tedy v neděli nebyla obvyklá ranní mše, ale pouze avizovaná poutní mše. Proto ti, kdo chtějí prožít letošní pouť „plnohodnotnou“, i s duchovním programem, mohli se před polednem vydat na Malsičku. Kromě našeho P.Bogdana volynští farníci přivítali jako hlavního celebranta P.Jaroslava Zawadskeho z Vimperka.