|
21.05.'06, Mladá Fronta Dnes, Co se děje ve městě |
počet přístupů: 1574 |
Na opravy silnic chybí peníze |
Po dlouhé zimě je potřeba na opravy jihočeských silnic první třídy 150 milionů korun. Ředitelství silnic a dálnic České Budějovice ale dostane od státu jen devadesát milionů. Jasná zpráva pro řidiče: nové koberce nebudou, dojde opět jen na záplaty. Po zimě bude na opravy hlavních dopravních tepen v Jihočeském kraji méně peněz, než je potřeba. Třebaže jsou silnice nejpoškozenější za posledních deset let, místo požadovaných 150 milionů korun dostane na opravu komunikací první třídy Ředitelství silnic a dálnic jen 90 milionů korun. Řidiči tak nemohou počítat, že se někde objeví nový koberec, tato suma totiž stačí maximálně na vyspravení děr.
Ředitelství silnic a dálnic České Budějovice, které má na starosti silnice prvních tříd v kraji, odhadlo hned po zimě škody na komunikacích na dvě stě milionů korun. Nakonec požádalo Státní fond dopravní infrastruktury v Praze o sto padesát milionů korun.
Šéf Ředitelství silnic a dálnic České Budějovice Zdeněk Schneider ale včera sdělil pro motoristy nemilou zprávu - fond na jih Čech pošle jen 90 milionů korun, které může podnik investovat do celkem 693 kilometrů silnic první třídy.
„Tato suma stačí na vyspravení děr a nejhorších úseků. Nebudeme tak nikde frézovat celou silnici a pokládat nový asfalt, ale jen flekovat díry. Přitom nejhorší situace je na Prachaticku, opravu by potřebovala třeba silnice z Volyně až na hraniční přechod Strážný či z Volar do Houžné,“ řekl Schneider.
Právě na rozbitou vozovku z Volar do Houžné už upozorňovala i volarská radnice. „Silnice je ve špatném stavu, jsou tam záplaty lepené jak od vlaštovek. Chtělo by to kompletní rekonstrukci, jinak to je po příští zimě znovu a zase budou investovat miliony korun do záplat,“ uvedl místostarosta Volar František Krátký.
Loni přitom byla v podobném stavu silnice z Volar do Prachatic, která už má nový koberec, ale i zde jsou po zimě vidět problémy. „Asfalt má praskliny, místy hrozí, že se utrhne krajnice, a silnice je od přetížených kamionů zvlněná,“ konstatoval Krátký.
Komunikací je přitom zničených daleko více, téměř na každé silnici jsou výmoly, místy i třeba dvacet centimetrů hluboké díry. Nebezpečný pro řidiče je třeba výjezd z Bernartic na Písecku na Tábor, silnice přes Stráž nad Nežárkou také připomíná tankodrom.
Přestože byla letošní zima k silnicím krutá, mají cestáři na jejich opravy méně peněz než loni, kdy mohli utratit sto milionů korun. „Dneska jsou silnice prvních tříd ve stejném, někdy i horším stavu než silnice druhých nebo třetích tříd ve vesnicích. Nové auto bych si nekoupil, za rok má podvozek zcela zničený z našich cest,“ lamentoval včera sedmadvacetiletý řidič Tomáš Doubek ze Strakonic.
Zničené jsou i silnice druhých a třetích tříd, které patří kraji, celkově jich je bezmála 5,5 tisíce kilometrů. Kraj pak musí investovat do silnic dokonce stovky milionů korun.
„Musíme navýšit neinvestiční náklady, protože v této kapitole rozpočtu je 556 milionů korun, ale to stačit nebude,“ vypočítal vedoucí krajského odboru dopravy Jiří Klása. Přitom v plánu má kraj začít opravovat desítky silnic - například průtah Borovan, silnici z Neznašova do Týna nad Vltavou, z Hospříze do Kunžaku, z Písku do Dobevi i třeba na Šumavě z Borových Lad do Horní Vltavice.
Mnohde už ale úředníci slevili z rekonstrukce na povrchovou úpravu - tedy vyspravení děr, vybranou firmu na opravu silnice mají pouze v případě silnice z Borových Lad do Horní Vltavice za třicet milionů korun. Kraj přitom podle plánu obnovy silnic od loňského roku do roku 2008 chce do komunikací investovat 2,2 miliardy korun, za které by se opravilo 4,7 milionu metrů čtverečních silnic.
Díry v silnicích ničí auta
Letos však musí cestáři počítat, že jim budou volat i naštvaní řidiči, kteří mohou ve výmolech poškodit svůj automobil. V nejhorším případě i urazit kolo.
„Většinou to končí ohnutými ráfky, proraženými pneumatikami. I to je ale škoda někdy často za několik tisíc korun,“ vypočítal majitel autoservisu v Českých Budějovicích Luděk Beneš.
Pokud není v úseku, kde jsou v silnici výmoly, značka označující toto nebezpečné místo, mohou lidé podle právníků požadovat zaplacení škody po majiteli komunikace.
„Je ale důležité místo nehody vyfotografovat nebo zavolat policii, která už musí sama zdokumentovat místo nehody, aby bylo jasné, zda nese za škodu odpovědnost majitel komunikace, či řidič,“ řekl advokát Petr Růžička. |
autor: Mladá Fronta Dnes |
datum: 21.05.'06 |
Diskuse na téma: Na opravy silnic chybí peníze
|
|
|
|