Šestnáct koncertů během nichž se na pódiu malého sálu Na Nové vystřídalo více než dvacet kapel. Byla pokřtěna tři cédéčka. Kdo tu hrál, jak vypadaly plakáty a co se všechno stalo? Zavzpomínejte si s námi... V tomto textu se pokusíme zavzpomínat na začátky koncertů spojených s volyňským webem. Samozřejmě, že nám možná něco z paměti uniklo, nejsme už také nejmladší, a tak budeme rádi za vaše vzpomínky a detaily v diskusi:)
Všechno začalo vznikem volyne.info. První koncert volyne.info byl uspořádán hlavně proto, že jsme si to chtěli za prvé vyzkoušet, a také proto, že první narozeniny se přeci nějak oslavit musí. Kulturní událost byla navíc ideální cestou, jak upozornit na existenci informačního serveru.
Dalším impulsem byla gentlemanská dohoda s Jirkou Houzimem z kulturního střediska, s nímž jsme tou dobou řešili pestrost koncertní nabídky. První narozeniny volyne.info tak byly prvním pokusem, jak udělat z Volyně místo, kde si kromě Znouze mohou zahrát i začínající kapely.
Zpočátku jsme samozřejmě nevěděli o povinnostech promotérů vůbec nic, nehledě na to, že muzikantská hantýrka pro nás byla vzdálenějším jazykem než maďarština. Nakonec to však nějakým řízením osudu všechno vyšlo a kromě volyňských GooS a „25“ se představily i nové kapely ze Strakonic (MaMuMA) a Písku (Nohama nad zemí).
Více než stovka platících návštěvníků bylo příjemným překvapením a povzbuzením do dalšího pořádání. Během čtyř let si tak na šestnácti koncertech na malém sále zahrálo 22 kapel, pokřtila tři cédéčka a premiéru si odbylo šest hudebních seskupení.
Plakáty – ikony popkultury, retro a manga
Styl plakátů nastavil vrchní grafik volyne.info - Zbyněk Trojan. Prvotní plán bylo zasvětit každý koncert nějaké graficky zajímavé postavě ze světa popkultury nebo světových dějin. Na prvním plakátu se tak objevil Lenin, už ale bohužel ani sami nevíme proč zrovna on. Následující akce už byla ale zasvěcena myšákovi Mickymu a další známé postavičky na sebe nenechaly dlouho čekat - Rychlé šípy, Pat a Mat nebo Marilyn Monroe. To už ale dělal plakáty Honza Beránek.
Ten se snažil dostat do plakátů více významových rovin. Využíval k tomu kombinaci klišé, nadsázky a společenských stereotypů. Proto se na plakátech začaly objevovat budovatelské motivy, díla renesančních mistrů nebo naopak komixová manga.
Zvukaři – per aspera ad Máza
Bezchybné fungování zvukového aparátu byl zpočátku jeden z nejčastějších oříšků, který bylo nutno zvládnout. Aparatura kulturního střediska byla sice výkonově dostačující, ale obsluze mixážního pultu se však málokdy podařilo najít s desítkami točítek společnou řeč. Když odposlechy vydržely fungovat celý koncert, tak to byl malý svátek.
Prvním oficiálním zvukařem byl Křemen, který tehdy kroutil civilní službu právě v kulturním středisku. Výsledný zvuk však záležel hodně na jeho momentální formě, a ta byla dosti kolísavá. S pultem tak postupně zápasili většinou členové hrajících kapel. Vynikal v tom Zavada z GooS a pan Srnka z Respektive.
To vše se ale změnilo v roce 2005, kdy se do Volyně přistěhoval Máza. Pan zvukař a zároveň kytarista píseckých 200 zbraní. Dalo by se říci, že spadl z nebe i se svým aparátem a sympatickým přístupem k našim akcím. Od té doby se dá na volyňských koncertech mluvit o opravdovém zvuku. Zaskakujícím mistrem zvuku bývá i nahořanský Brody.
Kapely – první koncerty a křesty
Jak už bylo řečeno, dvaadvacet kapel ze Strakonicka, Písku nebo Českých Budějovic okusilo různě vysoké pódium na malém sále. Pro šest z nich to dokonce bylo premiérové vystoupení, v některých případech úspěšné a v některých případech spíše úsměvné.
Přišly ale i zlomové koncerty. Například na prvních narozeninách hráli GooS naposledy se svým prvním basákem Langem. Ten se vrátil o dva roky později s novou sestavou Singhaia. Kapely MaMuMa, Nohama nad zemí a Marná snaha před volyňským publikem pokřtily svá cédéčka.
Snažili jsme se vás také vtáhnout do rozhodování o kapelách, které na akcích vystoupí. Proto proběhla anketa o čtyři kapely na první vánoční veselici a velký souboj proběhl i během volby čtvrtého do počtu na čtvrtých narozeninách.
Speciální akce a převleky
Abychom z koncertů udělali opravdové akce s velkým A, zkoušeli jsme vás motivovat. Stylově oblečení návštěvníci měli vstup zdarma, tím pádem se občas objevil nějaký ten myšák Mickey, vánoční stromeček, lyžař, spartakiádní cvičenec nebo živoucí legenda. Záleželo na tom, komu byla právě probíhající akce věnována.
Problém s vaši mírnou nedochvilností jsme se snažili vyřešit prvním sudem zdarma, ale efekt nebyl úplně takový, jaký jsme očekávali:)
Projděte si tedy v klidu všechny akce a články, které o nich byly napsány. Sami nemůžeme věřit, co všecho už máme za sebou.