„Jak buddhové přišli na Západ“, to je název přednášky českého cestujícího učitele Karla Kindla, která se uskuteční v pondělí 19. listopadu 2006 od 19.00 hodin ve volyňském kině.
Cestující učitel Karel Kindl praktikuje již dvanáct let buddhismus linie Karma Kagjü. Ta je jednou z velkých škol tibetského buddhismu a klade hlavní důraz na meditaci a přímý přenos prožitku mysli z učitele na žáka. Její původ sahá k historickému Buddhovi Šakjamunimu. Po staletí se rozvíjela v Indii a posléze v Tibetu až do dnešní podoby.
Jedná se o tzv. laický směr buddhismu, který si dnes získává oblibu hlavně u moderních, nezávislých a samostatných lidí. Ti se jeho praktikování běžně věnují při svém civilním zaměstnání nebo studiu.
„Buddhismus je práce s myslí, která umožňuje každému plný rozvoj jeho vlastního potenciálu. Ukazuje principy, na kterých svět funguje, a tím ho umožňuje prožívat širším a zajímavějším způsobem,“ říká devětatřicetiletý Karel Kindl, který pracuje jako konzultant IT.
Podle Karla Kindla je buddhismus systém, který přináší informace o podstatě mysli a zahrnuje v sobě prvky náboženství, filozofie a psychologie. Pracuje s lidskou zralostí a kritičností a díky tomu se přímo dotýká běžného života.
Přednášku pořádá Centrum buddhismu Diamantové cesty v Písku, které působí již od roku 2003. Praktikující se zde schází k pravidelným meditacím dvakrát týdně. Centrum založil dánský učitel lama Ole Nydahl jako jedno z téměř padesáti českých buddhistických center a skupin. Mezi další nejbližší centra patří Týn nad Vltavou, Blatná a České Budějovice.
Lama Ole Nydahl
Lama Ole Nydahl z Dánska je jedním z mála lidí ze Západu, kteří získali kompletní oprávnění učitele meditací v tradici tibetského buddhismu. V prosinci 1969 odjel Ole Nydahl společně se svou ženou Hannah na svatební cestu do Nepálu.
Zde se manželé Nydahlovi setkali se 16. Karmapou, jedním z největších jogínů minulého století a hlavním představitelem tradice Karma Kagjü tibetského buddhismu, a brzy se stali jeho prvními západními žáky. Po několika letech studia a meditace je Karmapa požádal, aby přenesli buddhismus Diamantové cesty na Západ. Od té doby lama Ole Nydahl jezdí po celém světě, přednáší, medituje, vede meditační kurzy a píše knihy. K jeho zálibám patří skákání s padákem a jízda na motorce.
Hannah Nydahlová pracuje jako překladatelka z tibetského jazyka a organizuje cesty vysokých učitelů linie Karma Kagjü.
Společnost Diamantové cesty, linie Karma Kagjü, je sdružením zastřešujícím téměř padesát meditačních center a skupin, v nichž se praktikováním tibetského buddhismu zabývá několik set lidí. Také díky tomu patří k jedné z největších buddhistických komunit v České republice.