|
19.04.'09, Zdeněk Přibyl, Kultura, Muzeum |
počet přístupů: 1829 |
Kristův příběh velikonoční zve do volyňského muzea |
Ukřižování a Zmrtvýchvstání Ježíše Krista ve výtvarném umění je námětem výstavy nazvané Kristův příběh velikonoční, která byla zpřístupněna veřejnosti ve volyňském muzeu 6. dubna. Nevšední výstava potrvá v nejvyšším patře tvrze ve Školní ulici ve Volyni, kde muzeum sídlí, do 20. května.
Návštěvníci si mohou prohlédnout pozoruhodnou kolekci obrazů, kreseb, grafiky, knih, modlitebních knížek, podmaleb na skle, plastik i užitého umění. "Snažili jsme se připravit výstavu co nejzajímavější, proto jsou tu shromážděny vybrané artefakty jak od kvalitních a uznávaných umělců, tak od lidových výtvarníků. Většinu z nich vytvořili umělci v 18. až 19. století, ale jsou tu i některé předměty z 15. století. Hodně vystavených předmětů pochází ze šlechtického a církevního prostředí. Základem se stala pozůstalost bratří Aloise a Maxmiliána Boháčových, která třicet let čekala zabalená na své probuzení," uvedl při vernisáži výstavy vedoucí Muzea ve Volyni Karel Skalický.
Zajímavým slovem, takříkajíc duchovně - realistickým, přispěl k vernisáži Jakub Komrska z Malenic, který působí jako pedagog. "Už řadu staletí jsme svědky fascinace mistrů pera, štětce či dláta silou oběti Ježíše Krista, přinesenou dobrovolně a z lásky," řekl Jakub Komrska. Vernisážovým návštěvníkům se také svěřil s vlastním drsným prožitkem ukřižování, které si vyzkoušel v průběhu jednoho skautského tábora, když se nechal přivázat na kříž.
Jakub Komrska sebou také přinesl trnovou korunu z pozůstalosti faráře na Dobrši Martina Františka Vícha, který ji získal z Jeruzaléma. "Koruna je stočena ze stejné trnité rostliny, z jaké byla uvita trnová koruna pro Ježíše," uvedl Jakub Komrska. Ve své řeči se rovněž podrobně věnoval výsledkům vědeckého zkoumání tzv. Turínského plátna, do něhož mělo být podle církevní tradice krátce po ukřižování zabaleno Kristovo tělo. Blížící se velikonoce označil Jakub Komrska za příležitost zamyslet se nad smyslem života i tím, čeho by se každý z nás dokázal vzdát z lásky k bližnímu.
Jedním z nejstarších předmětů na výstavě je soška Panny Marie Bolestné, která pochází pravděpodobně z roku 1480. K zajímavostem patří také cyklus obrazů křížové cesty, který si volyňské muzeum vypůjčilo z kaple sv. Jana Nepomuckého v Zálezlech na Prachaticku. Návštěvníci tu však najdou i řadu denně užívaných předmětů, jako třeba cínové a porcelánové domácí kropenky a také kamnový kachel s vyobrazením Kalvárie. Pozornost si určitě zaslouží dřevěné sošky Krista a členů svaté rodiny, většinou zdobené barevnou polychromií. Působivé jsou také oceloryty a litografie kolorované akvarelem.
V průběhu výstavy se mohou návštěvníci těšit na její další doplňování. "Postupně sem zavěsíme ještě vybrané evangelické texty," uvedl vedoucí muzea Karel Skalický.
Výstava Kristův příběh velikonoční ve volyňském muzeu potrvá do 20. května. V dubnu je muzeum otevřeno od pondělí do pátku od 9:00 do 16:00, v sobotu od 11:00 do 17:00, v neděli je tu zavřeno. V květnu je otevírací doba volyňského muzea od úterý do pátku od 9:00 do 17:00, v sobotu a v neděli pak od 9:00 do 18:00. Zavřeno je v pondělí. Bližší podrobnosti najdete na webových stránkách www.muzeum-volyne.cz.
Autor: Zdeněk Přibyl - www.strakonickonews.cz
|
autor: Zdeněk Přibyl |
datum: 19.04.'09 |
Diskuse na téma: Kristův příběh velikonoční zve do volyňského muzea
|
|
|
|