|
22.02.'10, Zdeněk Přibyl, Školy a vzdělávání |
počet přístupů: 3043 |
Na průmyslovce vyroste nové centrum pro experty |
Ve volyňské Vyšší odborné škole a Střední průmyslové škole letos vyroste nové Vzdělávací středisko nadregionálního významu pro zpracovatelský průmysl. Tým ředitele školy JIřího Homolky chce zlepšit podmínky vzdělávání a kvalitu výuky v oborech dřevozpracujícího průmyslu a stavebnictví tak, aby odpovídaly aktuálnímu technologickému pokroku v této oblasti. Výstavba vzdělávacího střediska v areálu VOŠ a SPŠ Volyně, která si v loňském roce připomněla 145 let od svého vzniku a prošla rozsáhlou rekonstrukcí a zateplením budov, si vyžádá celkové náklady 28,3 miliónu korun. Z toho 26 177 500 korun poskytne Regionální operační program NUTS II Jihozápad - oblast podpory rozvoje infrastruktury základního, středního a vyššího odborného školství.
Podíl zřizovatele školy, Jihočeského kraje, činí 7,5 procenta. "Bude vybudováno vzdělávací centrum nadregionálního významu pro zpracovatelský průmysl, zaměřené na strojní zpracování dřeva, které v nabídce počátečního i dalšího vzdělávání chybí. Cílem je napravit současný nevyhovující stav, kdy chybí výuka zpracování dřeva za pomoci moderních číslicově řízených výrobních linek při současné vysoké poptávku na trhu práce po této odbornosti," uvádí se mimo jiné v projektu.
O několikanásobném přínosu budoucího vzdělávacího střediska zasvěceně hovoří ředitel VOŠ a SPŠ Volyně Jiří Homolka: "Žáci střední průmyslové školy a studenti vyšší odborné školy získají jednoznačně lepší perspektivu pro své budoucí uplatnění v praxi. To platí i pro studenty našich partnerských středních a vysokých škol. Vzdělávací středisko přispěje i ke zlepšení podmínek aplikovaného výzkumu v oblasti dřevostaveb, zlepší se i nabídka kvalitně připravených pracovníků v oborech stavebnictví a dřevostaveb na trhu práce. A můžeme se dívat ještě dál.
Postupně vzroste konkurenceschopnost a efektivita českých stavebních a dřevozpracujících firem při současném odstranění bariéry bránící modernizaci stavebních postupů při zachování přidané hodnoty tesařských konstrukcí. V neposlední řadě projekt přispěje k ekologizaci stavebních procesů díky vyššímu podílu dřeva, jako stavebního materiálu současnosti i budoucnosti - tak je tomu v okolních státech Německu a Rakousku a podíl dřevostaveb se zvyšuje i u nás. Je to důležité i pro vytváření podmínek pro zdravé bydlení s využitím dřeva jako materiálu z kategorie obnovitelných zdrojů."
Stavba vzdělávacího střediska má vyrůst za dvanáct měsíců. Vedení volyňské VOŠ a SPŠ si pochvaluje velmi dobrou spolupráci se zprostředkovatelem dotace z Evropské unie - Regionem soudržnosti Jihočeského a Plzeňského kraje NUTS II. "I když jsme vloni vše potřebné takzvaně papírově připravili, starostí bude samozřejmě ještě dost. Hned když jsme přišli letos po novém roce do práce, řešili jsme zvýšení daně z přidané hodnoty o jedno procento. To totiž představuje 283 000 korun navíc, se kterými původní projekt nepočítal," říká ředitel školy Jiří Homolka a dodává: "Čeká nás také výběrové řízení na dodavatele technologie a samotné stavby. Rádi bychom dodavatele s co nejlepšími parametry a cenou."
Autor: Zdeněk Přibyl, www.strakonickonews.cz |
autor: Zdeněk Přibyl |
datum: 22.02.'10 |
Diskuse na téma: Na průmyslovce vyroste nové centrum pro experty
|
|
|
|