Podařilo se nám domluvit spolupráci s tiskovým odborem okresního ředitelství Policie ČR, takže od tohoto data se na našich stránkách budete moci setkávat s policejními svodkami... V průběhu října a listopadu opouštějí lidé své chaty a chalupy, které se na podzim stávají magnetem pro nenechavce. Tato situace se opakuje prakticky každý rok. Statistiky dokládají, že nejvíce vloupání do rekreačních objektů bývá zaznamenáno v zimním období, kdy návštěvnost těchto objektů není tak častá.
S příchodem podzimních a zimních měsíců chalupáři své rekreační objekty začínají zazimovávat. Právě opuštěnost objektů využívají zloději, kteří mají volné pole působnosti. Zloději počítají s tím, že mnozí majitelé rekreačních objektů zde ještě ponechávají drahá vybavení, například sekačky, vrtačky, křovinořezy a dalšího drahého nářadí. Tím však majitelé dávají nenechavcům příležitost.
Pachatelé uvedené trestné činnosti bývají osoby bez zaměstnání a bez finančních prostředků, které se snaží vyřešit otázku přístřeší, oblečení a stravy. Jde například o bezdomovce, mladistvé a nezletilé. Další, velmi početnou skupinu, tvoří pachatelé-recidivisté, kteří uvedenou trestnou činnost provozují za účelem zisku a prodeje odcizeného zboží v bazarech a zastavárnách či využívají zimní klid v rekreačních oblastech jako úkryt před nástupem trestu odnětí svobody. Částečně i oni hledají přístřeší a oblečení. Pro poslední skupinu pachatelů je typické způsobení největších škod, jedná se totiž o organizované skupiny pracující na objednávku. Rekreační objekty mají většinou předem vytipované. Při vloupání využívají nejmodernějších technických prostředků. Policisté celoročně provádí namátkové kontroly v rekreačních chatových oblastech, kontrolují podezřelé osoby, zajištění objektů a tím se snaží včas odhalit možného pachatele trestné činnosti. Důležitá je však i spolupráce samotných občanů s policií.
Policisté stále apelují na majitele rekreačních objektů, aby ze svých letních příbytků odvezli cenné věci a zařízení, dbali na zabezpečení všech oken a dveří, neboť právě tyto volí pachatelé za přístupovou cestu do objektu. Tato nejrizikovější místa objektů zabezpečit mechanickými zábranami. Vhodné jsou bytelné dveře, ochranné mříže, uzamykatelné okenice apod. Také v blízkosti objektu by neměly zůstat žádné věci, které by případnému nenechavci zjednodušily vstup do objektu, např. nejrůznější nářadí, žebříky apod. Neméně důležité jsou i dobré vztahy se sousedy, které lze využít k vzájemné výpomoci při ochraně majetku. Nazbyt není ani fotodokumentace či seznam cenných věcí a případné sepsání výrobních čísel el. přístrojů motorových sekaček, mot. pil apod., které přes zimu zůstanou v rekreačním objektu. A samozřejmě objekt mít správně pojištěný nejen proti krádeži, ale i proti požáru.
Pro představu uvádím, kolik případů vloupání do rekreačních objektů policisté zaznamenali na strakonickém okrese do statistik v těchto podzimních měsících. Od začátku října do dnešního dne vyjeli policisté celkem ke 20 rekreačním objektům, do kterých se vloupali pachatelé (nejvíce napadených chat a chalup bylo na Volyňsku).
V případě vykradení rekreační chaty či chalupy nevcházejte dovnitř, s ničím nemanipulujte. Vyhledejte nejbližší telefon a volejte policii. Policistům pomohou jakékoliv poznatky o neobvyklých věcech či návštěvách cizích osob v této oblasti. Sebemenší informace se může stát důležitým vodítkem a pomůže ve vyšetřování majetkové kriminality.
Některé případy vloupání do rekreačních objektů v měsíci listopadu:
2.11. – 7.11 Neznámý pachatel se v uvedené době v obci Víska, okr. Strakonice, vypáčením vchodových dveří vloupal do rekreační chalupy čp. 2, kterou prohledal a odcizil zde vibrační brusku s doklady zn. FERM, čímž způsobil škodu 1.200,- Kč a poškozením vstupních dveří škodu 2.000,- Kč. Dále pachatel v obci Víska přelezl oplocení a vnikl na dvůr rekreační chalupy čp. 3, odkud se vyražením vstupních dveří vloupal do obytné části z níž odcizil záznamník zn. Panasonic, saunová el. kamna, motorovou sekačku nezj. značky, motorovou pilu zn. SACHS, videorekordér zn. PANASONIC, 100 ks videokazet s filmy, horské jízdní kolo, notebook zn. IBM, televizor zn. PANASONIC, běžecké lyže zn. ROSSIGNOL, běžecké lyže zn. FISCHER, běžecké boty zn. ELAN, dobíječku na mobilní telefon zn NOKIA, vysavač zn. Elektrolux, dálkový ovladač od televizoru zn. Sony a masážní koncovku od sprchy, dále zde poškodil tiskárnu zn. Hewlett Packard a tiskárnu zn. CANON, Bubble JET. Pak vypáčil petlici a zámek dveří do kůlny, z níž odcizil dětské jízdní kolo a na zahradě u chalupy vypáčil petlici dveří dřevníku, který prohledal a odkud odcizil stavební kovové kolečko, které pravděpodobně použil na převoz odcizených věcí a pak jej společně s dětským kolem zanechal nedaleko rekreační chalupy. Odcizením věcí způsobil škodu nejméně 116.700,- Kč a poškozením zařízení škodu nejméně 13.000,- Kč.
Strakonice 6. listopadu 2003 Do nezajištěné stodoly u domu v obci Zechovice se v noci na 18.10.2003 vloupal dosud neznámý pachatel. Ze stodoly odcizil motorovou sekačku a motorovou pilu. Škoda na odcizených věcech se odhaduje na 20 000 korun. Případ šetří policisté z OOP Volyně.
7.11. - 8.11. 2003 Neznámý pachatel se v uvedené době ve Strakonicích, v chatové oblasti "V Lipkách", vyražením skleněné výplně vchodových dveří vloupal do chaty majitelky Libuše Šípové, vnikl do chaty, tuto prohledal, rozbil zde porcelánové talířky a hrnečky, nic neodcizil, ale poškozením zařízení způsobil škodu cca 500,- Kč. Dále ve stejnou dobu a na stejném místě se vylištováním skla vchodových dveří vloupal do chaty Jiřího Janeše, kterou prohledal, ale nic zde neodcizil a pak poškodil dvířka el. rozvaděče. Na zařízení chaty způsobil škodu cca 600,- Kč.
10.11. - 11.11. Neznámý pachatel v uvedené době v chatové oblasti "Radošovické Podskalí", vypáčil dřevěnou okenici v zadní části chaty č.16 a z meziokenního prostoru odcizil potraviny (masové konzervy, instantní polévky v sáčku), dále páčil vstupní dveře do chaty, ale do chaty nevnikl. Poté vypáčil oko kovové petlice na dveřích do sklepa, vnikl dovnitř a odcizil odtud koženou brašnu s nářadím (šroubováky, různé klíče, kombinované a štípací kleště, kladivo, paličku, sekáček, hasáky, vysouvací metry, zkoušečky el. proudu), el. prodlužovaní kabely, sekeru a zahradní nůžky, čímž způsobil škodu 7.269,- Kč na odcizených věcech a poškozením zařízení škodu 670,- Kč.
Strakonice 11. listopadu 2003 Na OOPČR Volyně bylo prováděno šetření ve věci náhlého úmrtí 60-ti letého muže, ke kterému došlo v místě jeho bydliště v rodinném domku v obci Libětice. Provedeným šetřením bylo zjištěno, že jmenovaný žil v domu sám a byl naposledy viděn dne 7.11.2003. Od té doby nevycházel z domu a dne 10.11.2003 jej našel jeho soused, který zjistil přes okno, že muž leží na zemi a nejeví známky života. Na místo hlídka OOP Volyně přivolala RZS Strakonice a HZS Strakonice k otevření bytu. Provedeným ohledáním bylo zjištěno, že byt byl uzamčen zevnitř a nebyly zde zjištěny žádné stopy o přítomnosti druhé osoby. Přivolaný lékař RZS nezjistil zavinění druhou osobou a příčinu smrti stanovil vnitřní krvácení. Nařídil zdravotní pitvu.
Strakonice 12. listopadu 2003 V noci na 11. 11.2003 se dosud neznámý pachatel vloupal do rekreační chaty v chatové oblasti “Radošovické Podskalí“ v Radošovicích. Zloděj vypáčil dřevěnou okenici v zadní části chaty a z meziokenního prostoru odcizil potraviny (masové konzervy, instantní polévky v sáčku). Do chaty se pokusil vniknout i vstupními dveřmi, to se mu však nepodařilo. Poté vypáčil oko kovové petlice na dveřích do sklepa, vnikl dovnitř a odcizil odtud koženou brašnu s nářadím (šroubováky, různé klíče, kombinované a štípací kleště, kladivo, paličku, sekáček, hasáky, vysouvací metry, zkoušečky el. proudu), el. prodlužovaní kabely, sekeru a zahradní nůžky. Škoda na odcizených věcech se odhaduje na přibližně 7 000 korun.
Blatenští policisté pátrají po dosud neznámém pachateli, který dne 11.11. 2003 kolem 8:20 hodin vnikl bez použití násilí do uzavřeného a neuzamčeného bytu ve 2. patře domu v ulici Jana Wericha. Z chodby bytu z věšáku odcizil dámskou kabelku s peněženkou a finanční hotovostí 2 500 korun, osobními doklady, platební kartou, klíči od vozidla a mobilním telefonem zn. Alcatel. Způsobená škoda se odhaduje na 5 000 korun.
Zdroj: Policie České republiky / Okresní ředitelství PČR