Oprava náměstí - kamiony Volyní neprojedou tři měsíce
Dopravu na hlavním tahu ze Strakonic do Vimperka a hraniční přechod Strážný zkomplikuje na tři měsíce rekonstrukce náměstí ve Volyni. Ředitelství silnic a dálnic za sedm milionů opraví vozovku, které řidiči dali nelichotivou přezdívku.
Řidiči jedoucí ze Strakonic na hraniční přechod Strážný se musí připravit na komplikace. Dlouho očekávaná oprava náměstí ve Volyni začne už za méně než tři týdny. Místní silnice si mezi šoféry vysloužila nelichotivou přezdívku Horská dráha. Pod klikatou komunikací se nacházejí staré sklepy a povrch se pomalu propadá. Jízda po ní tak připomíná spíše zážitek z poutě.
„Budeme opravovat asi 200 metrů vozovky,“ uvedl Tomáš Voráček z jihočeského Ředitelství silnic a dálnic. „Dlažební kostky na náměstí zůstanou. Přálo si to město i památkáři,“ dodal.
Řidiči, kteří tak Volyní pojedou, se musí připravit, že jejich cesta potrvá déle. Nebude jich málo, přes po náměstí totiž vede tah ze Strakonic na Strážný a Vimperk.
„Denně tu projede až devět tisíc aut,“ potvrdil starosta Volyně Václav Valhoda.
Největší problém pro silnici představují těžké nákladní vozy. Ty se do Volyně od 15. srpna vůbec nedostanou. Z jedné strany budou odkláněny ve Vimperku, z druhé ve Strakonicích. „Objízdná trasa bude dlouhá asi 80 kilometrů,“ podotkl starosta Valhoda.
Co je ve sklepích? Nikdo neví
Problém volyňského náměstí je v tom, že pod jeho velkou částí se nacházejí staré historické sklepy. „Jsou to sklepy původních domů, mají dvě patra. První se dodnes používá, druhé je zčásti zatopené,“ popsal starosta. Původně bylo podzemí propojeno kolem celého náměstí, v době komunismu bylo však na dvou místech zasypáno. „Na jaře jsme tam dělali zběžný průzkum, nikdo totiž přesně neví, co ve sklepích je. Tvrdí se, že odtud vede i chodba ke tvrzi,“ doplnil Valhoda.
Podle Voráčka z Ředitelství silnic a dálnic by oprava měla tyto problémy jednou provždy vyřešit. „Zpevníme spodní vrstvu silnice, takže by k dalšímu propadání a zvlňování nemělo docházet,“ vysvětlil. Dělníci však nesmějí kopat příliš hluboko. „Půjdeme maximálně do půl metru. Víme, že pod povrchem jsou sklepy, neradi bychom se do nich prokopali,“ řekl Voráček.
Nejdříve pracovníci rozeberou současnou dlažbu, poté vytvoří nový podklad z asfaltu, na něj dají štěrk a teprve poté nové kostky. Práce by měly zabrat tři měsíce, rozdělí se na dvě etapy. „Vždy se bude opravovat půlka náměstí, aby auta mohla po druhé straně jezdit. Nechceme způsobit dopravní kolaps,“ poznamenal Voráček.
ŘSD za rekonstrukci zaplatí sedm milionů korun. Zbytek náměstí se opravovat nebude. Patří městu a to na investici nemá peníze. „Stálo by to kolem 40 milionů a to asi nikdy mít nebudeme,“ dodal Valhoda.