Deset cen za mimořádné herecké výkony, ocenění za nejlepší scénografické počiny, za režii i nejzdařilejší inscenace udělila v sobotu večer odborná porota na festivalu Třešťské divadelní jaro.
Od 6. do 20. března nabízela přehlídka ochotnických divadelních souborů celkem 21 divadelních představení, na jejichž nastudování se podílelo bezmála 300 amatérských herců.
Městské kulturní středisko v Třešti na Jihlavsku letos pořádalo už 43. ročník. "Místní divadelní soubor K. Čapka na něm oslavil 80 let od svého založení," uvedla ředitelka Jana Vondráková.
Zdařilé výkony amatérských herců nakonec porota ocenila i dalšími jedenácti čestnými uznáními.
Cenu diváka získala situační komedie Antonína Procházky, řešící problémy stereotypu manželství a středního věku - Ještě jednou profesore. Nastudoval ji divadelní soubor Domu kultury Kroměříž. Inscenace se líbila i porotě, která ji doporučila na národní přehlídku Divadelní Třebíč a Poděbrady spolu se hrou Parohy na objednávku, s níž do Třeště přijeli Zmatkaři z Dobronína.
Na celkem čtyři národní přehlídky doporučili odborníci osm inscenací. Přímé nominace ale udělili dvě. Na Krakonošův podzim ve Vysokém nad Jizerou divadelnímu souboru Vojan z Libice nad Cidlinou, který se v Třešti představil lehkou francouzskou divadelní fraškou Oskar.
Na přehlídku Divadelní Třebíč a Poděbrady potom vyslala soubor PIKI Volyně s "všelidovou taškařicí k popukání se spěvmi a překvapeníma - Goldoniáda".
Komediím tak na letošní přehlídce dali přednost nejen soubory z různých koutů republiky a diváci, ale i porota. Třešťského divadelního jara se během více než čtyřicetileté historie zúčastnily stovky amatérských divadelních souborů. Nastudované hry viděly desetitisíce diváků.