Práce na projektu, který měl vést k výstavbě silničního obchvatu, byly pozastaveny. Odhlasovali to zastupitelé na svém posledním zasedání. S tímto stanoviskem rozhodně nesouhlasí starosta Jan Pruner. "Všechna dosavadní zastupitelstva projekt schválila a nevím, proč jsou nyní někteří zastupitelé proti," řekl. Jak uvedl, sám je pro dokončení projektu, který byl již zpracován a schválen investorem, tedy Ředitelstvím silnic a dálnic České Budějovice.
O tom, že někteří občané s projektem nesouhlasí, je informován. "Lidé nechtějí přijít o své domy, které by musely výstavbě ustoupit," upřesnil Pruner a dodal, že město chtělo vyhovět i těmto lidem. Ti měli dostat od státu náhradu ve výši znaleckého posudku. "Vycházelo to však na částku, za kterou by si lidé rozhodně adekvátní bydlení pořídit nemohli," přiznal Pruner. Město proto nabídlo všem postiženým výstavbu bytů na obecních pozemcích. Podle starosty s tímto návrhem nikdo z občanů veřejně nesouhlasil.
A jak to bude s obchvatem? "Původní návrh dělalo ředitelství silnic a dálnic, nyní bychom si museli zpracovat návrh trasy sami," upřesnil Pruner. "Podle zpracovaného návrhu mohla mít Volyně obchvat do čtyř až pěti let. Vytvoření nového je otázkou daleké budoucnosti," dodal.
Proti demolici domů jsou ale obyvatelé, kteří v roce 1999 vytvořili občanské sdružení a podávali námitky k projektu. Jak uvedl jeden z občanů Břetislav Šipka, na tyto výhrady nebyl brán zřetel. Šipka souhlasil s tím, že město nabídlo pomoc s bydlením. "Všechny nabídky ale byly tak mlhavé, že jim občané přestali věřit," vysvětlil Šipka.
Veškerou snahu lidí tak zúročily až povodně. "Ukázalo se, že v oblasti, kde by měl obchvat stát, může dojít k zaplavení a místo není pro vytvoření komunikace vhodné," upřesnil Šipka. Investor proto vyvolal nové jednání, na základě kterého zastupitelstvo projekt pozastavilo.