Rodiče hlásí děti na školu, kterou sami vystudovali
Obec Volyňská byla první v Čechách, která nahlížíc na potřebu školy průmyslové na návrh Vojtěcha Majera v zasedání zastupitelstva městského dne 3. září 1864 o zřízení takové školy jednohlasně se usnesla. Z tohoto úryvku ze zakládající listiny lze vyčíst, že místní stavební a nábytkářská průmyslová škola má dlouholetou tradici. V současné době se zde učí 647 studentů, z toho jich 140 navštěvuje vyšší odbornou školu.
"Tradice školy je velice znát, a to například při kontaktu s managementem firem, ve kterých často působí absolventi školy, srazy bývalých studentů mívají stoprocentní účast a studentům, kteří hledají uplatnění, pomáhá fakt, že učitelé školy a jejich kvality jsou známé. Navíc si dost často najdou studenti práci již v průběhu školní praxe," vysvětluje ředitel SPŠ a VOŠ RNDr. Jiří Homolka a dodává, že školu navštěvují i děti jejich bývalých studentů, kteří dnes často vlastní střední či malé firmy.
"Situace na trhu je nyní taková, že se ustupuje od velkých firem ke středním a menším, v tisku se uvádí nárůst stavebnictví až o dvacet procent," dodává Homolka s tím, že se také navazuje na to, co se před deseti lety přerušilo. České nábytkářství opět nachází uplatnění na Východě.
Na střední průmyslové škole si zájemci vybírají z oborů dřevozpracujících (dřevařství, nábytkářství, nábytkářství a dřevařská výroba) a stavebních (pozemní stavitelství, technická zařízení budov).
"Jednotlivé obory se navzájem prolínají. Kdyby se sešel z každého oboru jeden absolvent, tak jsou dohromady schopní spolu navrhnout a postavit barák," poznamenává ředitel školy. Z cizích jazyků se na škole učí angličtina a němčina. V jejích prostorách jsou čtyři učebny výpočetní techniky s připojením k internetu, rýsovny, laboratoře, další odborné učebny a dílny s nejmodernějším strojním vybavením pro výuku dřevozpracujících oborů. Žáci mají k dispozici školní knihovnu a studovnu s bezplatným přístupem na internet.
SPŠ Volyně navíc spolupracuje se školami v rakouském Kremsmünsteru a v německém Vilshofenu.
Zájemci o studium na SPŠ mají možnost otestovat si své znalosti matematiky, potřebné k přijetí na tuto školu, v tzv. zkouškách "nanečisto". Rodiče i uchazeči tak získávají představu o obtížnosti a obsahu přijímacích zkoušek.