Protože jsem nemohl být osobně přítomný této diskuzi, požádal jsem pana Jakubce o vysvětlení jeho záměru. Jako soused bych to měl vědět. Velice ochotně mě vzal do kanceláře a vše mi vysvětlil, včetně předložení všech povolení. Co jsem se dozvěděl?
Ve skutečnosti jde o pec asi tak 4x5x3 metry velkou. To znamená, že se v Mototechně nebude nic nového stavět. Pec bude v budově vedle komína, který pro ni bude použit. Norma pro tento druh pece požaduje komín ve výšce 9m. Tento má 30m.
Technologický proces spočívá v čištění kovových předmětů od tuhých organických látek, nátěrových hmot. Existují dva způsoby – louhování nebo „spalování“ (termické znamená bez ohně). V praxi to vypadá asi takhle. V peci nic nehoří. Je zahřívána ze spodu na teplotu 270-450 C, při které dojde k rozložení organických látek, plynné produkty jsou odvedeny do druhé komory (nad pecí), kde jsou spáleny hořáky při teplotě 850-950- a plyny dokonale shoří. Pokud by náhodou došlo ke vznícení pevných částí, celý proces se zastaví a dvě trysky ve stropu pece vše uhasí.
Osobně se přikláním ke spalování, odpad je minimální oproti louhování. Samozřejmě, že některé pevné části zůstávají na materiálu. Ten se proto propírá v čisté vodě. Žádné louhy nebo kyseliny. Propírací káď je pak asi jednou za dva nebo tři týdny vyčerpána odpovědnou firmou a odpad bude odvezen k likvidaci do podniku k tomu určenému. Takže se z Volyňky nestane odpadní stoka. Navíc pec je hermeticky uzavřena, v případě povodní opravdu nehrozí únik.
Tento druh pece není v Čechách ještě běžný, proto není ani zahrnutý do české legislativy, a proto je zařazen do skupiny pro střední znečištění ovzduší. Po 6-ti měsíčním zkušebním provozu se to patrně změní. Mnohem horší se mi například zdá každoroční pálení plastových výrobků na otevřeném ohni v rámci jarního a podzimního úklidu, které bohužel také patří ke koloritu našeho maloměsta.
Termická pec je na rozdíl od ohníčků pod přísnou kontrolou. Vše je řízeno automaticky a při sebemenším problému se výpusť do komínu uzavírá. Selhání lidského faktoru je omezené na minimum.
Dále. Klimatologická studie uvádí, že převažující směr větru v Podolí je směrem od města, přes vilu pana Jakubce, nahoru k Andělíčku. Myslím, že ani blázen by si pod okny nepostavil továrnu na toxický odpad.
Každý by si měl nejdříve zamést nebezpečný odpad před vlastním prahem, zajisté ho máme každý doma dost. Jen se koukněme do sklepa, do garáže nebo do ledničky.
To bychom se ale museli vzdát svého znečištěného pohodlí a vyměnit špínu za pádné argumenty.
Skutečnost, že ti co opustili diskuzi v momentě, kdy se teprve mohli dozvědět o co jde, jen podtrhává jejich nezájem o problematiku a zájem o pouhé nadávání. Budeme se tak dále spoléhat na všudypřítomné drby?
A navíc! Skutečně mě rozčiluje, jakým způsobem si lidé dobírali paní starostku. Ona s tím nemá nic společného. Je jen občan a jen tak se k tomu může vyjádřit, tak jako to teď dělám já. Pozemek není vlastnictvím Volyně. Město ze zákona není účastníkem stavebního řízení o povolení stavby středního zdroje znečišťování ovzduší. Také jako ona věřím tomu, že na krajském úřadě, hygieně i životním prostředí jsou odborníci, kteří předkládaný záměr vyhodnotili správně.
Nic neobhajuji jen jsem si došel pro relevantní informace k odpovědné osobě a na jejich základě si udělal vlastní názor. Nechci přemýšlet o drbech a poslouchat nadávky z pavlače – kde je zášť není diskuze!
Buďte zdrávi!
Štěpán Kovář, nejbližší soused pece
autor:
datum: 30.04.'08
Diskuse na téma: Pec nám spadla. Pec nám spadla...
počet příspěvků v diskusi: 7 (poslední v 21:02 12.05.'08)