Radnice už vybrala nejvhodnější trasu přeložky. Chce obchvat mimo Volyni
Ředitelství silnic a dálnic se zdá taková varianta příliš drahá. Nejraději by vedlo přeložku přes město.
Lidem ve Volyni nejvíce vadí nedořešený obchvat. Vyplynulo to z ankety ke Dni s Deníkem i z internetového hlasování.
„Doprava, to je veliký problém. Například u pečovatelského domu co projede aut. Chodí tu samí staří lidé, někdy pomalu nemohou ani přejít,“ upozorňuje na problém třiasedmdesátiletá žena z Volyně. Zároveň však podotýká, že přeložka se ve městě řeší už dlouhá léta a stále se nic neděje. „Nevěřím už ani, že se my starší obchvatu dočkáme,“ dodala.
Léta dohadů
Největším problémem je, že z jedenácti možných variant přeložky nedokázal ještě nikdo vybrat tu nejvhodnější. Možné trasy vnáší neustále spory mezi volyňské obyvatele a radnici.
Kvůli jedné z variant by muselo být totiž zbořeno několik domů v Nádražní ulici. Další trasa představuje mohutné přemostění před Volyní.
Jiná zase zasahuje do chráněného krajinného biotopu Opuky, ve kterém se vyskytují chráněné rostliny a živočichové.
Čtyři možnosti
Ředitelství silnic a dálnic vybralo podle starostky Lenky Nestřebové čtyři nejvhodnější varianty. Jsou to – vybudování přeložky západně od města, přes město, kdy by muselo padnout asi šest domů, další možnost je stavět nad Volyní obrovský nadjezd a jiná zakresluje silnici, která se zarývá do kopce směrem ke kapličce Andělíček.
Město Volyně i veřejnost teď mají šanci se k vybraným variantám vyjádřit.
„Vybudovat přeložku západním směrem od města je nesmyslné. Jde o jednu z mála lokalit, kam se může Volyně ještě rozrůstat,“ poznamenala starostka. Bourat domy jí prý také přijde zbytečné. A město nenadchly ani varianty směrem k Andělíčku. „Kvůli té, která vede v zářezu kopce pod Andělíčkem, je potřeba vykácet les a ještě by se před nádražím měl budovat monstrózní nadjezd. Čtvrtá varianta vede přes Přechovice, kde se v současné době staví nové domy,“ uvedla Lenka Nestřebová.
Město to vidí jinak
Zdá se, že už si město vybralo svoji verzi, za kterou si půjde.
„Zastupiteli je odsouhlasená varianta označená jako číslo 9. Jde o studii, ve které se přeložka odklání před Přechovicemi přes louky směrem za kapličku Andělíček a za Volyní se napojuje na Vimperk,“ popsala starostka.
Zmíněná varianta se zdá zastupitelům jako nejvhodnější. Už jen proto, že nemusí být zbořen ani jeden dům.
Proč ale k takovému kroku nepřistoupili už dávno? „Tato varianta se zdá ředitelství silnic a dálnic příliš nákladná. Ale i přesto si ji budeme hájit,“ podotkla starostka. Podle ní je to jediná varianta, která by se mohla do budoucna případně ještě rozšiřovat.
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se ale brání, že hledá pro Volyni variantu, která by byla co nejšetrnější k obyvatelům, životnímu prostředí, okolním obcím i dalším okolnostem a zároveň mohla být co nejrychleji realizovaná a ulevila by městu co nejdříve od těžké dopravy.
„Nejvíce se přikláníme ke stabilizované variantě. Kvůli takové přeložce by sice musely padnout asi čtyři domy, ale je nejschůdnější,“ uvedl za ŘSD Josef Pešl.
Až bude ministerstvo dopravy posuzovat, zda do akce v nejbližších letech investovat, mohlo by se totiž stát, že podle významu a nákladů na stavbu posune záměr o nějaký ten rok dozadu.
„Plus stabilizované varianty je v tomto případě to, že by se při její stavbě mohlo částěčně využít stávajících komunikací,“ dodal Pešl.
O tom, že je odklonění těžké dopravy z centra opravdu zapotřebí, svědčí i stav náměstí, kde se propadají silnice.
Jen tak rychle ale obchvat na svět nepůjde. Agentura EIA, která hodnotí čtyři projekty vybrané ŘSD z hlediska životního prostředí, má na svoji práci rok a půl.
Každý, kdo by chtěl své připomínky k obchvatu sdělit, má tak šanci. Studie jsou k nahlédnutí na městském úřadě ve Volyni nebo na webových stránkách Jihočeského kraje.