Už šestačtyřicet let žije Bohuslav Králíček ve Volyni. Myslel si, že tu ve staří najde klid. Už od roku 1994 ho ale děsí, že jeho dům bude zbourán kvůli obchvatu.
Až ve středu si mohl oddechnout, variantu, která měla zbořit jeho domov, zastupitelé zamítli. „Nečekali jsme, že rozhodnutí padne. Ale jsme rádi. Ještě před zastupitelstvem jsme na město nesli petici se sedmdesáti podpisy proti takzvané stabilizované trase,“ říkají manželé Králíčkovi.
Podle nich ale není ještě zcela vyhráno. Záleží na tom, zda druhou trasu, kterou zastupitelé schválili, přijme i investor, kterým je ředitelství silnic a dálnic (ŘSD)
Podle ředitele ŘSD České Budějovice Josefa Pešla záleží na tom, zda se bude zdát trasa výhodná i ministerstvu dopravy, které ji bude schvalovat. „Pokud bude na svůj význam nákladná, může se stát, že ji zamítne. I naše představa byla jiná. Doporučovali jsme přeložku skrze město,“ dodal Pešl.
Kvůli volbě trasy obchvatu vznikly mezi Volyňskými spory. Jedni hájili své domy proti přeložce městem, druzí sepisovali petice za záchranu kapličky Andělíček, pod níž je plánována přeložka silnice s číslem 11.
Petiční výbor, který hájí kulturní dědictví Volyně se skládá z pěti mladých lidí. Mladí dali dohromady 955 podpisů lidí z celé republiky, kteří ve Volyni nejen bydlí, ale například sem jezdí na dovolené a s obchvatem pod kapličkou Andělíček nesouhlasí. „Stojí za námi například Jiří Lábus, Tomáš Etzler, Jan Čenský, Martin Dejdar nebo profesoři Českého vysokého učení technického Architekti Ladislav Lábus a Alena Šrámková,“ dodal Jan Kovář.
Oponenti modré trasy chtějí podle něho hájit Volyni jako rekreační a turisty vyhledávané město. S tímto argumentem ale u zastupitelů neuspěli, ale nehodlají se vzdát. „Budeme podnikat další akce za záchranu okolí kapličky,“ poznamenal Kovář. Co připravují zatím prozradit nechtěl.
K rozhodnutí zastupitelů mohou být podávány námitky. Řešit se budou na příštím zastupitelstvu.