|
06.04.'09, Strakonický deník, Co se děje ve městě |
počet přístupů: 1636 |
Na seminář Dřevostavby 2009 míří rekordní počet účastníků |
Ve dnech 8. a 9. dubna bude Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Volyně pořádat již 13. ročník odborného semináře Dřevostavby. Jeho letošními tématy jsou stavební systém budoucnosti, dřevo-surovina moderního člověka, ekologie a úspora energií, suchá výstavba. Trendu výstavby dřevostaveb jako moderního stavebního systému se věnuje i specializovaný katalog Přehled dřevostaveb, který bude na semináři rovněž prezentován.
„Hlavním cílem semináře bude stejně jako v předchozích letech popularizovat dřevostavby jako moderní stavební systém využívající obnovitelnou surovinu," říká Jiří Homolka, ředitel volyňské školy, jejímž zřizovatelem je Jihočeský kraj.
Pořadatelé letos očekávají rekordní účast. Tu zatím drží loňský ročník, kdy do Volyně přijelo 746 účastníků a během 37 přednášek vystoupili odborníci z výrobní a projekční sféry ze Slovenska, Německa, Rakouska, Švýcarska, Finska, Kanady, Polska, Austrálie a České republiky. Pro letošní ročník je připraveno 40 přednášek, se kterými vystoupí odborníci z Finska, Itálie, Kanady, Německa, Rakouska, Slovenska, Švýcarska a České republiky. Součástí semináře budou i přednášky odborníků z vysokých škol, s nimiž VOŠ a SPŠ Volyně úzce spolupracuje. Je to zejména Technická univerzita ve Zvolenu, která má při volyňské škole zřízené detašované pracoviště a ve dnech 3. až 5. června bude na volyňské vyšší odborné škole pořádat historicky první bakalářské zkoušky ve studijním programu „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku". Dále jsou to ČUT v Praze, Vysoké učení technické v Brně, Slovenská technická univerzita v Bratislavě, Technická univerzita v Ostravě, Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně, Česká zemědělská univerzita v Praze a Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích.
„V rámci semináře se uskuteční v areálu školy prezentace více než padesáti firem zabývajících se produkty a službami souvisejícími s přednášenou problematikou. O prezentaci je stále větší zájem, což svědčí o dynamicky se rozvíjející oblasti dřevostaveb a zároveň o již pevném místě semináře ve vědomí odborné veřejnosti. Tato akce je již několik let Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě zařazena do projektu celoživotního vzdělávání jejích členů," doplňuje Jiří Homolka.
První ověřovací jednodenní seminář tohoto zaměření se ve Volyni uskutečnil v roce 1997. Souvisel s časovým obdobím, kdy do programu vyšší odborné školy bylo zařazeno studium oboru „Dřevěné konstrukce a dřevostavby". Cílem byla snaha upozornit na vznik uceleného výukového programu zaměřeného na dřevostavby, který se do té doby na žádné škole v České republice nevyučoval. Seminář byl úspěšný, a proto se v dalších letech zvyšoval počet přednášek i účastníků, až na loňských 747. Protože semináře postupem doby přinášely cenné poznatky pro projekční, investorské a realizační firmy, projevil se zde i druhý, zprvu nevyhlašovaný cíl, a to vytvořit z vyšší odborné školy uznávané centrum pro pokračování vzdělávání v oboru, místo vzájemného setkávání a vytvoření dokumentačního fondu dřevostaveb, jehož základem je více než 300 přednášek ve sbornících.
„Semináře také výrazně přispěly ke zkvalitnění výuky. Pomáhají škole při organizování půlročních řízených odborných praxí, otevřely cestu ke stážím v zahraničí pod hlavičkou programu ERASMUS a přispěly k naplnění témat absolventských prací. Velmi cennou zkušeností pro studenty je bezprostřední kontakt s praxí i vývojem," zdůrazňuje Jiří Homolka.
Narůstající zájem o dřevostaby potvrzuje i Jiří Žahour, ředitel společnosti Nexus Group, která se dlouhodobě zaměřuje na vydávání titulů o bydlení (m.j. „Nové Bydlení", „Atlas ukázkových rodinných domů"). „Na rostoucí poptávku v segmentu dřevostaveb jsme v letošním roce reagovali vydáním specializovaného katalogu „Přehled dřevostaveb". Tato naše ročenka přináší ucelený přehled realizovaných vzorových dřevostaveb (včetně montovaných staveb, srubů apod.) i další informace týkající se dřevostaveb a bydlení v nich. Katalog byl na trhu poprvé představen v únoru a setkal se s mimořádným ohlasem mezi odbornou i laickou veřejností."
Zmíněný katalog „Přehled dřevostaveb", který by měl být na semináři rovněž k dispozici, nabízí čtenářům jednoduchou orientaci a veškeré informace důležité pro výběr domu. Přehled vzorových domů je členěn podle krajů, u každého rodinného domu je mapka umístění objektu a návštěvní hodiny. Projekty samozřejme obsahují i všechny důležité technické informace pro stavebníky. Časopis rovněž přináší články s tematikou zařizování interiéru pro dřevostavby (koupelny, podlahy, kuchyně,...), tipy pro stavby (stavební materiály, okna, dveře,...) a nápady týkající se péče o zahradu.
„Doufám, že se nadšenci mezi architekty i stavebníky a investory nenechají odradit bariérami nejrůznějších předpisů a nařízení, že budou stavět podle své chuti a pocitu a tak, aby krajině nebo městu dřevostavba slušela, " uzavírá Jiří Žahour. |
autor: Strakonický deník |
datum: 06.04.'09 |
Diskuse na téma: Na seminář Dřevostavby 2009 míří rekordní počet účastníků
|
|
|
 |