|
21.04.'09, Strakonický deník, Školy a vzdělávání |
počet přístupů: 2082 |
Průmyslová škola se postarala o 760 odborníků |
Rekordní účast v dosavadní třináctileté historii zaznamenal letošní odborný seminář Dřevostavby 2009, který se 8. a 9. dubna uskutečnil na Vyšší odborné škole a Střední průmyslové škole ve Volyni.
„Loni přijelo 746 účastníků, letos už 760,“ říká ředitel průmyslové školy jejímž zřizovatelem je Jihočeský kraj, Jiří Homolka.
Během několika desítek přednášek vystoupili odborníci z Finska, Itálie, Kanady, Německa, Rakouska, Slovenska, Švýcarska a České republiky.
Byl mezi nimi například architekt Lubor Trubka z Kanady, který hovořil o kanadské architektuře dřevěných staveb. Představil například dřevěnou hokejovou halu, kterou si pro své tréninky prý velmi oblíbili hokejisté Vancouver Canucks, tedy týmu, hrajícího National Hockey League (NHL).
„Led v této hale je totiž díky dřevěné konstrukci rychlejší než v hokejových halách, jak je známe,“ vysvětlil Lubor Trubka.
Součástí semináře byly i přednášky odborníků z vysokých škol, s nimiž VOŠ a SPŠ Volyně úzce spolupracuje. Je to zejména Technická univerzita ve Zvolenu, která má při volyňské škole zřízené detašované pracoviště a ve dnech 3. až 5. června bude na volyňské vyšší odborné škole pořádat historicky první bakalářské zkoušky ve studijním programu Konstrukce dřevěných staveb a nábytku. Dále jsou to ČVUT v Praze, Vysoké učení technické v Brně, Slovenská technická univerzita v Bratislavě, Technická univerzita v Ostravě, Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně, Česká zemědělská univerzita v Praze a Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích.
První ověřovací jednodenní seminář tohoto zaměření se ve Volyni uskutečnil v roce 1997. Souvisel s časovým obdobím, kdy do programu vyšší odborné školy bylo zařazeno studium oboru Dřevěné konstrukce a dřevostavby.
Cílem byla snaha upozornit na vznik uceleného výukového programu zaměřeného na dřevostavby, který se do té doby na žádné škole v České republice nevyučoval.
Protože semináře postupem doby přinášely cenné poznatky pro projekční, investorské a realizační firmy, projevil se zde i druhý, zprvu nevyhlašovaný cíl, a to vytvořit z vyšší odborné školy uznávané centrum pro pokračování vzdělávání v oboru, místo vzájemného setkávání a vytvoření dokumentačního fondu dřevostaveb, jehož základem je více než 300 přednášek ve sbornících.
„Semináře také výrazně přispívají ke zkvalitnění výuky. Pomáhají škole při organizování půlročních řízených odborných praxí, otevřely cestu ke stážím v zahraničí pod hlavičkou programu ERASMUS a přispěly k naplnění témat absolventských prací. Velmi cennou zkušeností pro studenty je bezprostřední kontakt s praxí i vývojem,“ zdůrazňuje Jiří Homolka. |
autor: Strakonický deník |
datum: 21.04.'09 |
Diskuse na téma: Průmyslová škola se postarala o 760 odborníků
|
|
|
|