Škola je zapsaná dokonce i v Guinessově knize rekordů
Střední škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Volyně v roce 2009 oslavila 145. výročí svého založení.
Studují zde převážně dívky, ale na každém oboru, včetně cukráře, se najdou i nějací chlapci.
Škola nabízí čtyři obory zakončené maturitní zkouškou, a to přírodovědné lyceum, ekonomiku a podnikání, veřejnoprávní činnost a sociální činnost, a jeden obor zakončený získáním výučního listu, cukrář. „Ve všech maturitních oborech vyučujeme dva cizí světové jazyky. Žáci si mohou vybrat z jazyka anglického, německého, ruského, španělského a francouzského. Výuku ve vyšších ročnících zajišťují rodilí mluvčí,“ informuje ředitelka školy Eva Klasová a dodává, že největší zájem jako o hlavní jazyk je o angličtinu.
Ve škole je 464 žáků v denním studiu a v kurzech jazykové školy celkem 90 žáků. Jana Jarolímová zde studuje třetím rokem přírodovědné lyceum. „Mám vztah k přírodě, k biologii a k cestování a myslím, že naše škola nabízí hodně možností, aby se člověk mohl vzdělávat a pokračovat dál ve studiu na vysoké škole,“ říká.
Její spolužačka Nikola Novotná neměla před pár lety úplně rozhodnuto, co by chtěla studovat. „V podstatě jsem si tuhle školu vybrala úplně náhodně, nevěděla jsem, do čeho jdu, ale teď jsem moc ráda, že jsem tady. Díky škole jsem se konečně zaměřila jedním směrem, ve kterém chci pokračovat,“ vypráví studentka.
Studium jazyků
Jazyková škola nabízí pomaturitní denní jazykové kurzy německého a anglického jazyka i státní jazykovou zkoušku z těchto jazyků. Dále jsou zde nabízeny odpolední kurzy anglického, německého, francouzského a ruského jazyka. Škola má bezbariérový přístup.
Škola v poslední době zaznamenala několik úspěchů. V krajském kole olympiády ze španělského jazyka získaly dvě studentky 2. a 3. místo. Cukrářům se podařilo umístit se na třetím místě na mezinárodní soutěži Bratislavský rožok a za zmínku stojí i zápis do Guinessovy knihy rekordů za největší marcipánový obraz v ČR.
Studenti mají už šestým rokem na dálku adoptované dvě děti z Indie. „S nápadem přišli sami studenti, protože jedna naše paní učitelka Jiřina Vilánková má také na dálku adoptované dítě, vyprávěla jim o tom a žákům se to zalíbilo, a tak jsme také dvě děti adoptovali,“ objasňuje ředitelka.
Peníze do Indie
Na děti získávají finance pořádáním různých akcí. Poslední taková byla včera. Žáci se utkali se studenty Střední průmyslové školy Volyně ve fotbalovém zápase a výtěžek ze vstupného jde právě na adoptované děti do Indie.
Ve čtvrtek 22. dubna se ve Volyni uskuteční jeden z projektů školy, do kterého se zapojí i ZŠ Volyně a město Volyně – Den Země. „S nápadem přišli studenti sami, což mě moc těší. Bude to ve Volyni první podobná akce,“ doplňuje Eva Klasová. Den Země začne v 8 hodin prezentací ekologického tématu a bude pokračovat úklidem v prostorách náměstí, parkoviště a za lékarnou.