|
10.02.'13, Martina Vaněčková, Kultura, Muzeum |
počet přístupů: 3626 |
Osobnost a emoce Maxmiliána Boháče převypráví pohlednice z jeho cest |
Vernisáž výstavy originálů pohlednic malíře Maxmiliána Boháče, kterou povede v pátek 15. února od 18:00 vedoucí městského muzea ve Volyni Karel Skalický, je pokračováním místních počinů připomínajících existenci jedné z významných uměleckých rodin České republiky. Volyňští tímto volně navazují na loňskou výstavu sochaře Josefa Boháče. „Malířských rodů, jako byl například Mánesův patřících v Čechách k nejznámějším, není mnoho. Volyně byla ve své historii rodištěm mnoha význačných umělců. A měla obrovské štěstí, že právě rodina Boháčů zde také má kořeny a že zde působila,“ uvedl Skalický.
Prvorozený že tří synů malíře Maxmiliána Boháče Maxmilián byl autorem stovek kreslených pohlednic. Právě otec nabádal budoucí malíře (Maxmiliána a Aloise) a sochaře (Josefa) k výletům do přírody a k uměleckému zachycení krajiny. Ačkoli se tvorba Maxmiliána ml. v průběhu života měnila, krajina pro něj byla vždy velmi důležitá a jejího vyobrazení se cíleně držel. Současná výstava v tvrzi je pojmenována Když klekání klinká v Hartmanicích a k vidění budou zejména pohlednice z Boháčových cest po vlasti z let 1900 až 1925. Jeho kreslené originály byly původně určeny rodině. Zachycují Maxmiliánova zastavení při výletech, které doprovází svými postřehy. Na zadních stranách pohledů se lze dočíst kratičké poznámky ale i zprávy o místě mající formu dopisu. „Není snadné vysvětlit povahu Maxmiliána Boháče. Nebyla to jednoduchá osoba. Byl to člověk velmi emočně vypjatý, řekl bych, umělec každým kouskem své duše s obrovskou potřebou tvořit,“ zmínil Skalický.
Umělecké cítění Boháčů se projevovalo v mnoha směrech. Jejich myšlení, kterým dokázali předstihnout svou dobu, se například výrazně promítlo i na poli sběratelství. „Měli cit pro to, aby za svého života dokázali do své sbírky vybrat artefakty lidové tvořivosti jako například textil, hračky i pouťové cetky, které pak měly v budoucnu velmi důležitou vypovídající hodnotu o tehdejší společnosti,“ podotkl Skalický.
Výstava pohlednic potrvá ve tvrzi až do 5. května. Po páteční vernisáži je pro příznivce umění připravena ještě sobotní akce, která představí další činnost Boháčů - restaurátorství. Od 17 hodin bude mít v prostorách tvrze přednášku Lukáš Černý. Podtitulek tohoto povídání s projekcí zní: „Volyňští rodáci bratři Maxmilián a Josef Boháčové stáli u kolébky české památkové péče a restaurování v časech, kdy slovo restaurování mělo více společného s pohostinskou činností než ochranou památek.“ Takový můžete prožít sobotní podvečer 16. února ve volyňské tvrzi.
|
autor: Martina Vaněčková |
datum: 10.02.'13 |
Diskuse na téma: Osobnost a emoce Maxmiliána Boháče převypráví pohlednice z jeho cest
|
|
|
|