|
22.04.'13, Martina Vaněčková, Kultura |
počet přístupů: 3456 |
"Přemýšlejte," chce po lidech Martin Zet |
Jeho umění není o kochání pěknými věcmi.
"M Zet", který díky Janu Freibergovi v dubnu navštívil Volyni, se zaměřuje na civilizační pozornost. Český umělec, výtvarník a performer Martin Zet je známější v Německu, kde vzbuzuje mnoho reakcí.
Jako nástroj pro vyjádření tam například použil knihu „Německo páchá sebevraždu“ od Thilo Sarrazina (z roku 2010). Podle něj je to antimigrační kniha, ve které je uvedena kritika vlivu přistěhovalců na společnost (muslimové prý jsou plísní na národní ekonomice a inteligenci, a židé vlastní určitý společný gen).
Autor knihy, která se stala bestsellerem, byl za tyto výroky vyhozen z Rady centrální německé banky. Přesto se Česká republika stala první zemí na světě, pro kterou byla kniha obsahující taková mínění přeložena. „V Německu se prodalo 1,3 milionu výtisků a já jsem chtěl získat pět procent, použít je v instalaci a pak recyklovat. Lidé mi nakonec poslali jen šest exemplářů," uvedl M Zet s tím, že knihy ještě nerecykloval. Jeho postoj a odhodlání vyvolalo kromě podnětné diskuze i řadu odsuzujících výroků, které jeho počin přirovnávali k nacistickému pálení knih.
Jana Freibergera v Galerii Na shledanou navštívil ve Volyni před rokem.
„Mnohem více než galerie samotná mne zaujalo to, co bylo pod ní. Sklep, kde byly pozůstatky z výstavby obřadní síně a který byl - podle zanechaných dokumentů - asi před patnácti lety upraven a dočasně obýván jedním volyňským Čechem, byl protikladem místa nahoře, kde se věci vystavují na odiv. V PODPALUBÍ galerie je atmosféra skutečně odžitého lidského dramatu,“ vysvětlil M Zet.
V průběhu půlroční výstavy ve Volyni pak zatoužil podniknout na místě něco společně s lidmi, spojeného s dechem, co by tuto výstavu uzavřelo. Derniéru – poslední představení. Jakési odcházení. Jan Freiberg rozeslal pozvánky na Chorál s úkolem: „Jakékoli dechové nástroje s sebou.“ Sešly se přibližně čtyři desítky lidí, což iniciátory akce mile překvapilo. Na webu Artmap si o akademickém sochaři Martinu Zetovi přečtete toto: Martin Zet (1959) je původem sochař, ale neomezuje se jen na jedno médium. Lze říci, že je mu jedno, zda zrovna maluje, natáčí nebo pracuje s vlastním tělem. Bylo by ale příliš jednoduché tvrdit, že je konceptuální umělec.
Důležité je to, jak s divákem navazuje komunikaci. Jeho materiálem jsou gesta - a gesto je od toho, aby nám něco dalo najevo. Zástupně. Martin Zet svět pozoruje jakoby od znova; a nemůže na něj nereagovat.“ Pro volyne.info vysvětlil: „Řada mých věcí ověřuje lidské - i mé - chování v nastavených situacích, ale akce jako "CHORÁL" neměla s ověřováním nic společného. Byl to pokus o nehierarchický souzvuk."
|
autor: Martina Vaněčková |
datum: 22.04.'13 |
Diskuse na téma: "Přemýšlejte," chce po lidech Martin Zet
|
|
|
|