|
26.04.'04, Strakonický deník, Radnice |
počet přístupů: 1755 |
Těžaři o malenickém lomu jednali jen s Volyňskými |
Téma znovuobnovení těžby v kamenolomu v katastru Černětice je opět aktuální. Pro těsnou blízkost s obcí Malenice se o místě vždy mluví jako o "malenickém kamenolomu", ale s představiteli této obce nikdo nejednal. Na malenickém úřadu proto nyní sepisují zprávu o rozporu případného zahájení těžby se schváleným územním plánem obce. Vyhotovenou zprávu obdrží Báňský úřad, Jihočeský krajský úřad a další příslušné instituce. "Zákon nám neukládá povinnost jednat s touto obcí," argumentuje František Studnička. Ten je správcem provozu těžařské společnosti a osobně se zúčastnil nedávného jednání volyňských zastupitelů. Vedoucí volyňského odboru výstavby a životního prostředí Jana Kostková mu oponovala, že ji takový postoj překvapuje.
Občané Malenic tak zůstávají bez přesných informací a vše se dozvídají zprostředkovaně. "Takže nevím, co si o těžbě myslet. Pokud by měl být provoz takový, jaký jej pamatuji před pozastavením těžby, tak jsem určitě proti jeho obnovení. Lidí v centru obce se činnost lomu nedotýkala, problém ale měly při odstřelech domy, které stojí blíž k lomu," vzpomínala včera Švehlová z Malenic, jejíž muž v lomu pracoval. Přála by si, aby v nejhorším případě někdo dohlédl na to, že činnost lomu nenaruší nově zrenovované okolí obce. "Tolerovala bych tam provoz snad jen v případě, že by obnovili vlečku," dodává.
Plánovaná těžba
Vrtací práce by podle Studničky byly zahájeny vždy na jaře a na podzim. "Počítáme od března a září. Trhací práce, pro které máme opatření proti poškozování okolí, by byly koncentrovány do jednoho dne na jaře a na podzim. V tom jednom dni by proběhly dva, maximálně tři odstřely," informuje Studnička.
Lom má ještě nevytěžený milion kameniva zásob a plán maximální těžby údajně počítá se 150 000 tunami za rok. "Optimální je pro nás ale čtyřicet až šedesát tisíc tun, přičemž by se v lomu těžilo v průběhu patnácti let," doplnil Studnička. Na otázku starosty Jana Prunera odpověděl, že jistotou, že těžba nepřesáhne tyto limity, má být kontrola Báňského úřadu.
Vliv na prostředí
Na jednání přijel s představiteli těžařské společnosti i ministerský specialista na zpracovávání vlivu na životní prostředí. "Příslušní odborníci z řad ochrany, seizmiky a další neměli po posouzení předložených studií žádné důvody k vydání nesouhlasu. A to jsme museli posuzovat nejhorší závěry, které z navržené koncepce těžby vyplývají," konstatoval.
Zastupitelé však upozornili, že nelze od otázky těžby izolovat zvýšení dopravního zatížení, které by vzniklo. "My jsme ale ještě otázku železnice nezavrhli, studie na tuto překládku je zpracována a v případě velkého zatížení silnice bychom k ní přistoupili," sdělil Studnička, který apeloval, aby zastupitelé své negativní stanovisko k obnovení těžby přehodnotili.
Nic není rozhodnuto
Volyňští na svém zamítavém stanovisku trvají. O obnovení těžby bude společnost usilovat i nadále a rekultivace malenického lomu se nechystá. "Nejprve je potřeba kamenivo vytěžit," řekl Studnička. Na asanaci a rekultivaci má společnost údajně zřízený fond, ve kterém je nyní 400 000 Kč. "Na to však bude nutné vynaložit mnohem více prostředků, které je potřeba vydělat právě těžbou," tvrdil.
|
autor: Strakonický deník |
datum: 26.04.'04 |
Diskuse na téma: Těžaři o malenickém lomu jednali jen s Volyňskými
|
|
|
|