|
03.06.'04, Stará Blažková, Rodáci ve světě |
počet přístupů: 5967 |
Stará Blažková on the road - Alcalá de Henares |
Alcalá de Henares je u nás takřka absolutně neznámé město. Pakliže o jeho existenci někdo ví, tak to zpravidla je maximálně v souvislosti s březnovými teroristickými atentáty v Madridu.
Přitom je to město s velkou historií a turistickým potenciálem. Leží asi 30 km východně od Madridu na řece Henares, v klasické vnitrošpanělské krajině-Mesetě.
Kdo do města přijede, tak se zcela určitě na své návštěvě setká s klasickými znaky Alcaly - univerzitou, Miguelem de Cervantesem (i když, pravda, osobně asi těžko) a početnou čapí kolonií.
Alcalá byla zapsána do Světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1998 a to hlavně díky svému komplexu historických budov patřící převážně zdejší univerzitě. Všechny tyto budovy, tedy i celá univerzita, leží v centru města, takže centrum je na španělské město nezvykle klidné. Univerzita, jejíž historie začíná u krále Sancha IV, je třetí nejstarší ve Španělsku, po univerzitě v Palencii (nikoli Valencii) a Salamance. Se svou 700 letou tradicí je nejstarší na historickém území království Toledského.
Všechny budovy jsou zřetelně popsány a u každé je krátký popis její historie, takže si člověk přečte někdy opravdu zajímavé příběhy.Třeba budovu Capilla del Oidor si postavili tři studenti z bohatých rodin, ale jak už tak bývá ve studentském životě zvykem, holdovali radovánkám, jejíchž nákladnost byla tak velká, že nezbývalo peněz na opravu budovy, tak ji museli prodat a přejít na jinou univerzitu.
Projít si všechny budovy zabere poměrně dost času, ale je to určitě zajímavá procházka, navíc lemovaná mnoha místy určenými k odpočinku a osvěžení v podobě parků, zahrádek, barů a restaurací.
Ve městě je celkem 54 turisticky zajímavých míst, které může návštěvník shlédnout. Krom univerzitních budov je to hlavně Museum Casa Natal of Cervantes, rodné to místo Miguela de Cervantese, přesně toho, co napsal Dona Quijota de La Manchu a který se zde roku 1547 začal rozkoukávat po světě. Je to tradiční městský dům, ve kterém jsou popsány všechny Cervantesovi etapy života, spolu s kolekcí jeho děl. Vše je důkladně popsáno a to v několika jazycích.
Kromě muzea stojí ještě za zmínku ještě románské architektonické pozůstatky z 1. až 5. století našeho letopočtu, arcibiskupský palác spolu s katedrálou a archeologické muzeum. Věcí k prohlédnutí dost a dost. Časově jsem toho stihl tentokrát vidět moc, ale to hlavně díky tomu, že jsem zde byl v pondělí a úterý a jelikož v pondělí mají všude většinou zavřeno, tak jsem se kochal aspoň vnějškem, ale o to víc jsem toho stihl.
Čeho si tu ještě nelze nevšimnout jsou ony čapí rodinky. Na každé univerzitní budově jsou průměrně tři hnízda plná čápů. Těch si tu taky pěkně váží. Každá rodina tu má svoji kroniku, samozřejmostí je kroužkování a mezinárodní spolupráce v pozorování tahů. O to se tu stará biologická fakulta alcalské univerzity. Záznamy o jednotlivých ptácích jsou prý k vidění, ale jen ve španělštině, na biofakultě.
Kdo sem zavítá, uvidí moderní španělské město s velkolepou historií, průmyslem, mladými lidmi a ve vhodný čas i mnoho festivalů a kulturních akcí. Turisté sem údajně jezdí hlavně z Madridu na 1 až 2 denní výlety, vždyť je to sem, co by kamenem dohodil...
|
autor: Stará Blažková |
datum: 03.06.'04 |
Diskuse na téma: Stará Blažková on the road - Alcalá de Henares
|
|
|
|