Nejdiskutovanější variantou byla trasa číslo 9. V ní se silnice odklání před Přechovicemi. Za Volyní se napojuje na Vimperk.
Volyňští si opět nevybrali obchvat. Kudy povede, měli ve středu rozhodnout zastupitelé. Nedokázali se shodnout na žádné možnosti. Jednání odložili na 17. prosince.
Nejdiskutovanější variantou byla mezi obyvateli i zastupiteli trasa číslo 9. V ní se silnice odklání před Přechovicemi přes louky směrem za kapličku Andělíček. Za Volyní se napojuje na Vimperk. „Je to nejrozumnější varianta. Město mine. Nechceme, aby se bouraly domy nebo ve Volyni vyrostly nějaké šílené mosty,“ ozývali se lidé.
Proti této možnosti jsou sousední obce. „Město by se nemělo zbavovat problému tím, že ho přesune jinam. Na trase mají Přechovice a Hoštice vodní zdroje. Budeme se hájit,“ řekl starosta Přechovic Miroslav Zdychynec.
Tuto možnost nepodporuje ani investor – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a životní prostředí. „Investorovi se zdá nejnákladnější a podle životního prostředí naruší krajinný ráz,“ řekla starostka Lenka Nestřebová.
ŘSD je pro stabilizovanou trasu. „Museli bychom bourat asi čtyři domy, ale je to technicky i finančně nejschůdnější,“ uvedl ředitel ŘSD České Budějovice Josef Pešl.
Tato trasa už ale zvedla vlnu nevole. „Petici proti ní kdysi podepsalo kolem pěti set lidí. Proč ji znovu řešit, když ji tolik lidí odmítalo,“ ohrazují se manželé Králíčkovi z Volyně.
Pro investora i životní prostředí je schůdná i přeložka číslo 11. Ta by se za Přechovicemi zvedala do deseti a u volyňského nádraží až do dvanácti metrů. V kopci pod kaplí Andělíček by byl zářez a za koupalištěm by muselo vést přemostění, které svede auta na Vimperk.
Zastupitelé se chtějí pokusit vyjednat další řešení obchvatu, který povede mimo město. Pokud se pro nějakou trasu rozhodnou, povolovací proces potrvá minimálně osm a stavba další tři roky.
Po celou dobu povede doprava přes náměstí. Nabízí se tak možnost od přeložky upustit a opravit náměstí, stabilizovat domy a odklonit kamiony.